صفحه فیسبوک ما

قبل از سفر و بعد از سفر

قبل از سفر

سفر به کشور مالزی به منظور ادامه تحصیل و یا اقامت میتواند تجربه جدید و متفاوتی باشد که بهتر است برای آرامش خاطر خود و همراهان نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 نسبت به تهیه تکت طیاره در تاریخ و زمان مناسب اقدام نمایید بعد از اینکه نامه تائیدی approval letter خویش را دریافت نمودید، خود را برای سفر تحصیلی تان آماده کنید، بیاد داشته باشید که جهت هماهنگی با پوهنتون مورد نظر تان حد اقل 72 ساعت قبل از پرواز تان در صورتیکه از طریق ما راجستر هستید و یا نمایندگی های ارتباطی مان در افغانستان آنها رابه جریان بگذارید ، از آنجائیکه مالزی در افغانستان کدام سفارت ندارد لذا محصلین افغان میتوانند با اسناد اولیه دست داشته خویش به همرای پاسپورت نامه پذیریش و نامه تائیدی اقدام به سفر نمایند.

معمولا چون پرواز مستقیم از افغانستان به مالزی صورت نمیگیرد محصلین ما ناگذیر از طریق پرواز ترانزیت باید خود را به مالزی برسانند توصیه ما به متقاضیان ادامه تحصیل در مالزی اینست که از مسیر های هند و یا پاکستان به پرواز ترانزیت خویش ادامه دهند (بطور مثال کابل-دهلی- کوالالامپور) و یا از مسیر دوبی (در صورتیکه از مسیر دوبی اقدام نمائید باید ویزا قبل از آمدن به مالزی را از سفارت مالزی در دوبی حتما آماده سازید ولی برای مسیر های هند و پاکستان شما نیاز به ویزای آنکشور ندارد چون پرواز تان ترانزیت و تا پرواز بعدی داخل میدان هوائی همان کشور میباشید) از مسیر ایران متاسفانه بنابه قواعد سختی که دولت ایران روی اتباع افغانستان که برای تحصیل به مالزی میایند دارد مشکلات خاص خود را دارد و توصعه ما اینست که قطعا مسیر ایران را برای آمدن به مالزی انتخاب نکنید.

نکنته مهم و قابل توجه دیگر اینکه تکت طیاره تانرا بر اساس قوانین بصورت رفت و برگشت و در یک مرحله بوک نمائید* تا در میدان ترانزیت بشما کدام مشکل بابت تکت پرواز تان پیش نیاید تکت برگشت تانرا معمولا میتوانید حتی بعد از یک سال بوک نمائید که بستگی به تصمیم خود تان خواهد داشت. سعی‌ کنید بلیت خود را برای حداقل دو هفته قبل از پرواز تهیه کنید و در صورتی که در مورد ساعات پرواز امکان انتخاب دارید، پروازی را انتخاب کنید که در طول روز به کوالالامپور می‌رسد.

لوازم مورد نیاز برای سفر را آماده کنید. سعی‌ کنید وسایل اولیه و وسایل شخصی‌ مورد نیاز را در اولویت قرار دهید. به صورت کلی‌ می‌توان گفت تمام وسایل و ما یحتاج مورد نیاز برای زندگی‌ در مالزی وجود دارد. حتی مواد خوراکی مطابق سلیقه و ذائقه ما ‌ قابل تهیه است. اما توصیه میشود مواردی که در روزهای اول به آنها نیاز پیدا می‌کنید باخود داشته باشید

توجه داشته باشید بارمجازبه ازای هرنفرمسافرحداکثر ۳۰ کیلوگرم می‌باشد. باتوجه به هزینه بسیاربالای هرکیلوگرم اضافه باربه هیچ عنوان بیشترازحدمجازلوازم همراه نداشته باشد. به جزاین مقداری که میتوانیدیک کیفدستی ‌و یک کیف لپ تاپ راباخودبه داخل طیاره ببرید.
مدارک وپولی را که داریدحتمادریک کیف دستی همراه خودتان نگهدارید
پولهایتان رادرچندجا تقسیم کنید
حد اقل سه ساعت قبل از پرواز در میدان هوائی حاضر باشید و از پذیرش هر گونه بسته و حتی نامه از دیگران جدا خود داری فرمایید.

مدارک: شامل پاسپورت، تکت طیاره ،‌ کلیه مدارک تحصیلی، ترجمه رسمی‌ سند ازدواج در صورتیکه متاهل هستید، و ۱۲ عدد عکس رنگی ۴*۶ ‌زمینه آبی. (در ضمن توصیه میشود یک نسخه از مدارک خود را به صورت‌ اسکن شده روی ایمیل خود قرار دهید.

دارو: شامل داروهای اولیه و روزمره

لباس: اگرچه تهیه لباس های متنوع با قیمت مناسب در مالزی به سادگی‌ امکان پذیر است، اما توصیه میشود چند دست لباس مناسب برای ماههای اول همراه بیاورید. کفش مردانه از مواردی است که توصیه میشود از افغانستان تهیه شود. لباسهای گرم و زمستانی به هیچ عنوان مورد استفاده شما قرار نخواهد گرفت.

مواد خوراکی: تقریبا همه مواد خوراکی که در افغانستان وجود دارد را در مالزی پیدا می‌کنید. زعفران، سبزی خشک، خشکبار جز مواردی است که توصیه میشود با خود بیاورید. با توجه به رطوبت هوای مالزی نسبت به بسته بندی مناسب مواد خوراکی که همراه دارید اقدام نمایید.

لوازم الکترونیک: لپ تاپ، دوربین، گوشی موبایل و هر وسیله الکترونیک با ارزشی که دارید با خود بیاورید تا مجبور نباشید برای تهیه آنها مجددا هزینه کنید. در صورتی که تمایل دارید کامپیوتر شخصی‌ خود را با خود بیاورید، از آوردن مانیتور آن خودداری کنید. ولی اگر لوازم الکترونیکی ندارید و قصد خریدن آنرا دارید توصیه ما اینست که خرید لوازم الکترونیکی تانرا وقتی مالزی رسیدید انجام بدهید.

کتاب: یک فرهنگ لغت کوچک دو طرفه و کتابها و جزوه هایی‌ که مطمئن هستید به آنها احتیاج پیدا می‌کنید را با خود بیاورید. اما در نظر داشته باشید که از طریق کتابخانه پوهنتون و منابع آنلاین به راحتی‌ میتوانید نیازهای خود را برطرف نمایید.

لوازم دیگر:  یک پتوی مسافرتی‌ و سبک به همرای جای نمازی  در صوتیکه جواز رانندگی بین المللی دارید نیز حتما با خود بیاورید

بعد از سفر

با رسیدن به میدان هوائی بین المللی کوالالامپور مرحله جدیدی از زندگی‌ برای شما آغاز شده است. باید در نظر داشته باشید که معمولا روزهای اول به دلیل لزوم انطباق پذیری و حجم کارهایی که باید انجام دهید، روزهای نسبتا سختی خواهد بود که باید خود را از قبل برای آن آماده کرده باشید. به‌ ویژه در مورد ارتباط با دیگران که از این به بعد با زبان غیرمادری صورت می‌گیرد. اعتماد به نفس و عدم ترس از صحبت کردن موثرترین عاملی است که در این روزها به کمک شما می آید. در زیر نکاتی‌ عنوان شده است که باید در روز رسیدن به میدان هوائی بین المللی کوالالامپور و روزهای بعد مورد توجه قرار بگیرد.

      میدان هوائی بین المللی کوالالامپور از دو بخش مجزا که ترمینالها و ساختمانهای اصلی‌ هستند تشکیل شده است. این دو بخش با یک خط قطار به هم متصل هستند که شما پس از پیاده شدن از طیاره با همراهی سایر مسافران به ایستگاه قطار خواهید رسید. قبل از سوار شدن به قطار توصیه میشود مبلغ کمی‌ از پولتان (حدود ۲۰۰ دالر) را در صرافی که در قسمت ترمینالها قرار دارد به رینگیت تبدیل کنید و یک سیم کارت تهیه کنید. پس از تبدیل پول و خرید سیم کارت سوار قطار شده و خود را به ساختمان اصلی‌ برسانید. در این قسمت کنترل پاسپورت و تحویل بار صورت خواهد گرفت. در مرحله کنترل پاسپورت،اگر به یکی از پوهنتون های دولتی مالزی راجستر شده اید بلیت سفر، پاسپورت و کارت On Arrival (که در پرواز یا میدان هوائی بین المللی به شما داده شده و آنرا تکمیل کرده اید) را به مامور مربوطه تحویل نمایید. مامور کنترل پاسپورت از شما خواهد خواست که نامه پذیرش offer letter و نامه تائید Approval Letter را به او نشان دهید. پس از کنترل  بشما ویزای موقت یک ماهه داده میشود و شما پاسپورت تانرا گرفته و با مراجعه به قسمت تحویل بار، وسایل خود را تحویل گرفته و از سالن خارج شوید

اگر به یکی از پوهنتون های خصوصی مالزی راجستر شده اید بعد از اینکه در بخش کنترول پاسپورت میدان رسیدید آفیسر امگیرشن از شما خواهد خواست که انتظار بکشید تا نماینده پوهنتون تان جهت تائیدی به بدنبال تان بیاید که بطور معمول این عمل در بعضی مواقع یکی دوساعت زمان در بر میگیرد

اولین مرحله از مراحل ثبت نام، بازدید از پوهنتون، مراجعه به واحد مربوطه و معرفی‌ تان به عنوان محصل  جدید است. معمولا در هر  پوهنتون واحدی به نام International Office وجود دارد که مسئول راهنمایی و انجام امور محصلین خارجی‌ است. با مراجعه به این واحد و پرس و جو در مورد مراحل ثبت نام، برای مراحل بعد برنامه ریزی کنید.

بعد از اینکه در پوهنتون راجستر شدید از لیلیه های پوهنتون بازدید کنید. اگر شرایط برای اقامت فراهم بود میتوانید برای اقامت دائم یا موقت به لیلیه منتقل شوید. در صورتیکه علاقمند نبودید که در لیلیه زندگی کنید میتوانید که برای زندگی در آپارتمان های رهایشی که تمامی امکانات در آن مهیا است اقدام نمائید.

در روز بعد پس از انجام مراحل ثبت نام از International Office تقاضای معرفی‌ نامه به بانک نموده و پس از صدور آن برای افتتاح حساب به نزدیکترین شعبه بانک مراجعه کنید. فراموش نکنید که در هنگام افتتاح حساب حتما فرم مربوط به دریافت کارت ATM و دبیت کارت را تکمیل نمایید. پس از افتتاح حساب، پول خود را در یک صرافی مطمئن به رینگیت تبدیل کرده و آنرا به حساب بانکی‌ خود منتقل کنید. در زمان تبدیل پول حتما نکات ایمنی را در نظر داشته باشید و ترجیحا از یک دوست بخواهید شما را برای این کار همراهی نماید.

در صورتی که مراحل ثبت نام را به طور کامل انجام داده اید، با مراجعه به International Office برای دریافت ویزای  تحصیلی یک ساله اقدام نمایید. با توجه به اینکه پاسپورت تنها مدرک شناسایی معتبر شما است، پس از تحویل آن به پوهنتون حتما نسبت به دریافت رسید و کپی تایید شده آن تاکید نمایید.

در صورتیکه محصل دوره تحصیلات تکمیلی به صورت By Research هستید، خود را به سوپروایزر یا ادوایزر که از قبل برای شما تعین شده است معرفی‌ نموده و در مورد انجام کارهای اولیه با ایشان مشورت نمایید. مهمترین موضوع گفتگوی شما پس از معرفی‌ اولیه، صحبت در مورد Research Proposal اولیه ای است که شما برای پوهنتون فرستاده اید.

نوت : از آنجائیکه گروه خدمات مشوردهی میمولاین گروپ، ثبت و راجستر شده تمامی پوهنتونهای مالزی میباشد تمامی خدمات مان برای محصلین افغانیکه قصد ادامه تحصیل در مالزی را دارند بصورت رایگان بوده تمامی محصلینی که از طریق ما ثبت و راجستر پوهنتونهای مالزی میشوند گروه خدمات مشوردهی میمولاین گروپ بطور کامل محصلین اش را حمایت و رهنمائی همه جانبه در همه موارد مورد ضرورت خواهد نمود ،انتقال از میدان هوائی کوالالامپور به پوهنتون، پیدا نمودن مسکن برای محصل (در صورتیکه محصل قصد زندگی به لیله را نداشته باشد) گرفتن حساب بانکی، همراهی جهت راجسترشن، ارائه اطلاعات اولیه و مورد ضرورت تور یک روزه بصورت رایگان در خدمت متقاضیانش خواهد بود. و مشاورین ما در مالزی در تمامی موارد بالا محصلین متقاضی را همراهی خواهند نمود.