صفحه فیسبوک ما

چرا تحصیل در مالزی

ما جهت ادامه تحصیل کشور مالزی را به شما پیشنهاد می دهیم چون:

 

تحصیل به زبان انگلیسی:

شرایط جهانی و روند جهانی شدن و توسعه فراگیر و پیامد هایی نظیر گسترش فراگیر اینترنت به عنوان جامع ترین رسانه موجود و گسترش روز افزون رسانه های انگلیسی زبان و کاربرد های فراوان این زبان در دنیای امروز، وضعیتی را پدید آورده که در همه جنبه های زندگی از هنر و سرگرمی گرفته تا علم و صنعت و تجارت ، تسلط نسبی به زبان انگلیسی و توانایی استفاده از کامپیوتر در حد متوسط را اجتناب ناپذیر کرده است. برای محصیلینی که با صرف هزینه و وقت قصد دارند آینده خود را بر مبنای تحصیل در یک پوهنتون  خارجی بسازند ، اولویت نخست باید یافتن یک پوهنتون  و محیط انگلیسی زبان باشد. چرا که همین زبان انگلیسی به تنهایی میتواند آینده شغلی فرد را تضمین کند و جز آن ، به نظر می رسد برای یک افغان ، یادگیری گویشی مانند زبان های رایج در کشورمان کاربرد بیشتری از زبان هایی نظیر روسی یا بلغاری داشته باشد.

امنیت بالای اجتماعی:

جوانانی که برای تحصیل از کشور خارج می شوند، قطعا از خانواده هایی سالم هستند که به ارزش های خانوادگی خود پایبند می باشند. اما محیط کشور مقصد نیز شرط است که می بایست از امنیت و سلامت لازم برخوردار باشد. بسیاری از کشور ها که برخی از آن ها نیز با جدیت مورد تبلیغ قرار می گیرند ، از حد اقل فاکتور های امنیتی و سلامت اجتماعی برخوردار نیستند. آمار جرایم و بزه کاری در برخی کشورهای مثل هندوستان ، پاکستان و یا کشورهای اروپای شرقی و تازه استقلال یافته ، به لحاظ مسائل تاریخی ، اقتصادی و فرهنگی همواره با اختلاف زیادی نسبت به سایر کشورها در سطح بالایی قرار داشته است و همه ما کم و بیش از مشکلاتی که محصیلین در این کشورها با آن مواجه می شوند چیزهایی شنیده یا خوانده ایم. در انتخاب محیط تحصیل ، ضروری است که در زمینه امنیت اجتماعی مطالعه و دقت فراوانی صرف کنیم تا در حد امکان ، از دغدغه ها و نتایج نا مطلوب احتمالی یک فضای آلوده در امان بمانیم.

البته محصیلین در هر محیطی خود می بایست حد اکثر احتیاط را در زمینه هایی مثل معاشرت ها و ارتباطات ، انتخاب مسکن و غیره انجام دهند و قطعا نقش بسیار مهمی در زمینه تامین امنیت یا بر هم نزدن امنیت موجود بر عهده خود محصل است. اما محیط و عوامل محیطی نیز به میزان زیادی در امنیت نقش دارند و در انتخاب مقصد باید محتاط بود.

اگر مدتی به اخباری که در جراید در مورد نا امنی برخی کشور ها درج میشود دقت کنید در می یابید که کدام کشور ها اصلاً مناسب نیستند.

امکانات عالی با کمترین هزینه:

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که محصل وخانواده وی با صرف هزینه های گوناگون مادی و معنوی تلاش خود را بر ساختن آینده ای بهترو روشن تر معطوف ساخته اند. پس عقلانی تر آن است که در این راه ، کشور ها و پوهنتون هایی را انتخاب کنید که در مقابل میزان سرمایه گذاری شما امکانات بهتری ارائه می کنند. منظور از این امکانات صرفاً امکانات علمی نیست. برای مثال، پوهنتون های هند اساتید خوبی دارند اما از داشتن لیلیه های خوب، کتابخانه روزآمد، امکانات ورزشی و بهداشتی محرومند. در مقابل ، پوهنتون  های مالزی ضمن آنکه از نظر علمی در سطح کاملا مناسبی قرار دارند، سرمایه گذاری بی نظیری برای ایجاد اینترنت رایگان، سایتهای مجهز کامپیوتری، کتابخانه الکترونیکی و امکانات ورزشی انجام داده اند. مسلماً این امکانات در شرایطی به صرفه است که به نسبت ارزان هم باشد. برای خیلی از رشته ها مالزی ارزانتر است و برای برخی رشته ها هم هند. در مقابل در کشورهایی نظیر قبرس و امارات ، امکانات درجه دو و سه به واسطه ماهیت توریستی آنها با قیمت های گزاف عرضه می شود. پس قبل از انتخاب حتماً تحقیق کنید و از صحت اطلاعات دریافتی اطمینان حاصل کنید.

توجه کنیدحتی المقدور به پوهنتون هایی نروید که برای پذیرش و ثبت نام در آن ها از محصیلین به بهانه های مختلف وجوه غیر قانونی اخذ می شود. به عنوان مثال پوهنتون  های شهر بنگلور هند و دلالان آنها در اخاذی از محصیلین و خانواده های آن ها به بهانه های گوناگون و اغلب واهی نه تنها از حد خود خارج شده اند، بلکه به کلی منزلت پوهنتون  و محصل و تحصیل پوهنتون ی را زیر سوال برده اند. این مشکل در سایر شهر های هند هم تا حدی وجود دارد.

اعتبار بین المللی پوهنتون  های مالزی:

یک مساله خیلی اساسی پیدا کردن پوهنتون  انگلیسی زبان

است چون به این صورت شما به آخرین مباحث روز دست می

یابید و همیشه هم به روز می مانید. امکان کار و فعالیت وزندگی

را نیزدر یک محیط جهانی بدست می آورید.

نکته دیگر انجام تحصیل به صورت تمام وقت است، دنبال تحصیلات مکاتبه ای نباشید چون اکثراً از محتوای علمی لازم بی بهره اند و از همه بدتر اینکه با تحصیل مکاتبه ای از تجربه پربار دوران محصلیی در یک کشور خارجی محروم می شوید.

اعتبار جهانی پوهنتون  در دوره لیسانس چندان مهم نیست .یک دانش آموز متوسط در آمریکا هم به یک پوهنتون  درجه یک راه نمی یابد. دانش آموزان متوسط برای انتخاب یک پوهنتون  خوب میتوانند با مقایسه امکانات پوهنتون  های مختلف یکی را انتخاب کنند یا ببینند کدام پوهنتون  در رشته مورد علاقه به آنان پذیرش میدهد. اما اعتبار بالای پوهنتون  برای تحصیلات تکمیلی و خصوصا دوره ماستری ودکتری حیاتی می باشد.

طبعاً محصلیی که تا تحصیلات فوق لیسانس در افغانستان تحصیل کرده اند شانس کمی برای تحصیل در کشور های مدرن امروزی دارند. چون بدون رودربایستی پوهنتون  های افغانستان  از اعتبار بالایی برخوردار نیستند حتی اخیراً اکثر پوهنتونها از محصیلن افغانیکه از صنوف دوازده فارغ گردیده اند میخواهد تا دوره آمادگی برای ورود به دورده لیساسن را بخوانند که حدودا یکسال وقت در بر میگیرد. اما برای دوره ماستری و دکتری میتوان پوهنتون  های مطرح در سطح آسیا را انتخاب کرد.

یک استراتژی دیگر در انتخاب پوهنتون  توجه به پوهنتون هایی است که در یک یا دو رشته قوی هستند. مثلا برای دوره های کوتاه مدت زبان درهند بهترین انتخاب همان التیس یا سیمبایسز پوناست. یا برای رشته پرطرفدار مدیریت تجارت پیشنهاد ما در مالزی پوهنتوننهای نظیر ام ام یو، ویست منستر است.

تحصیل در خارج و تجربه ای جدید:

دوران محصلیی آنهم در خارج از کشور متفاوت، پر ماجرا و سرشار از تجربه است. اگر در اطرافیان شما کسی قبلاً این تجربه را داشته می تواند شما را نسبت به تصمیمتان آگاه تر کند.

هم محصیلین و هم خانواده ها توجه کنند که جوانی که به خارج از کشور می رود نیاز دارد دست به تصمیم گیری هایی بزند که می تواند تبعات خوب یا بدی برایش داشته باشد و لزوما تا وقتی در افغانستان زندگی می کرده نیازی به این تصمیم گیری ها نداشته است. او با ماجراها و شرایطی کاملاً جدید مواجه می شود که همیشه خوشایند نیست. در روزها و ماههای اول مهاجرت دچار دلتنگی و حتی بهانه جویی می شود. محصل مجبور است برای دوام ، برنامه ریزی داشته باشد. مجبور است بودجه و هزینه هایش را بدقت هماهنگ کند. با افراد جدید مواجه می شود که از فرهنگ ها و کشورهای دیگری هستند و مجبور است خود را با محیط جدید هماهنگ کند تا بتواند با آن ارتباط برقرار کند و از مزایای آن استفاده کند و از بلایای آن آسیب نبیند. در همه این روزها و لحظات محصل باید به اهدافی که برای آینده خود ترسیم کرده توجه داشته باشد. اعتقاد به آینده و اعتماد به نفس از سختی ها خاطراتی شیرین می سازد و هر لحظه پردردسر تبدیل به خاطره ای به یاد ماندنی می شود.

خانواده های ما معمولاً در فراهم کردن امکانات رفاهی برای فرزندانشان از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند. ممکن است همین مهربانی ها ما را بد عادت کرده باشد . اما اگر آینده ای روشن را برای خود ترسیم نماییم، و تمام تلاش خود را بر رسیدن به اهدافمان معطوف بداریم، به سادگی می توانیم بر همه مسائل و مشکلات احتمالی فائق آییم . ساده ترین شکل این مسائل می تواند چگونگی تغذیه یک محصل ، بیماری در غربت یا نرسیدن به موقع پول از طرف خانواده باشد. همه اینها گذراست اما محصل یاد می گیرد و تجربه می کند که چگونه در مقابل مخاطراتِ جدی تر در کار و زندگی پس از دوران محصلیی از خود واکنش صحیح را نشان دهد و همین تجارب ، بدون شک بهترین دست آورد دوران محصلیی هستند. دورانی که با همه سختی ها سرشار از مسئولیت پذیری، تفریح وپیشرفت است.

امیدواریم هر کشور یا پوهنتونی را که انتخاب می کنید از وقت خود حداکثراستفاده را ببرید و با موفقیت تحصیل خود را به اتمام برسانید.

سایرمزیتهای تحصیل در کشور مالزی:

- کشوری اسلامی ، محیطی آرام و دارای استانداردهای جهانی آموزش

- تحصیل در دوره زبان انگلیسی با نازلترین هزینه در جهان

- ارائه دوره پیش پوهنتونی کورس در سال اول

- امکانات خوب آموزشی و لیلیه ی با کیفیت مناسب و ارزان

- ارائه امکانات ورزشی و اینترنتی در حد مطلوب با پرداخت حق عضویت

- امکان تحصیل با هزینه نسبتا مناسب

- مورد تایید در کلیه کشورهای اروپایی

- قابلیت آموزش زبان انگلیسی در پوهنتون ها و کالجها با هزینه بسیار کم

- ارائه کلیه رشته های مهم به زبان انگلیسی به محصیلین خارجی

- بیمه صحی اجباری در طول مدت تحصیل و حمایت درمانی محصیلین

- امکان انتقال به پوهنتون های دیگر و پوهنتون های معتبر جهان با رعایت ضوابط و پس از گذراندن 36 کریدیت البته در رشته های غیر پزشکی