صفحه فیسبوک ما

مالزی خانه دوم من

اقامه ده ساله مالزي تحت نام خانه دوم من

همه افراد از هر مليتي صرف نظر از نژاد، مذهب، جنسيت و سن مي توانند پس از تاييد دولت مالزي جهت عضويت در برنامهMM2H  اقدام كنند. علاوه بر اين، متقاضيان اجازه دارند كه همسر و فرزندان (فرزندان زير 21 سال و مجرد) خود را نيز همرا ه خود به مالزي بياورند.

برنامه مالزي خانه دوم منبه شهروندان كشورهاي ديگر اين امكان را مي دهد كه بتوانند با همسر و فرزندان خود براي اقامت به مالزي سفر كنند. متقاضيان موفق، ابتدا يك دوره ويزاي 10 ساله اخذ خواهند نمود كه بر اساس مدت اعتبار گذرنامه افراد قابل تمديد مي باشد. اين اقامت به صورت خودکار قابل تمديد بوده و مزايايي نظير خريد خودرو با تخفيف ، اخذ وام و یا قرضه  جهت خريد آپارتمان ، خانه ، مغازه و يا ساير املاک تا حدود 70 درصد ( و یا بیشتر ) و بيمه صحی را پوشش داده و همچنين امکان سرمايه گذاري ، تاسيس و ثبت شرکت را در اختيار متقاضيان قرار ميدهد.

اقامت مالزي خانه دوم من از سال 2002 ميلادي معرفي شده است. تاکنون بيشترين خارجي هايي که براي اين برنامه اقدام کرده اند شهروندان انگلستان، بنگلادش،آمريکا ، اسکانديناوي، کره جنوبی، ژاپن و کشورهای عربي و ايران مي باشند.

قامت خانه دوم مالزيMM2H برنامه ايست مرتبط با دو فاکتور سن و سرمايه ، سن و سرمايه عوامل اصلي بررسي اقامت هر متقاضي مي باشد. در اين ميان نقش سرمايه بالاتر است . هرچه سرمايه نقدي متقاضي بالاتر باشد اقامت او سريعتر و راحتتر مورد قبول واقع مي شود.

که در این جاه به شرح این نوع از اقامت میپردازیم.

پروسه درخواست اقامت

MM2H

·         مرحله اول : بررسي و تكميل مدارك

 

·         مرحله دوم : تكميل مدارك آنكونه كه مسولين انجام اين نوع اقامت از داوطلبين مي خواهند

 

·         مرحله سوم : موافقت نامه مشروط صادر مي شود

 

·         مرحله چهارم :  داوطلب به مالزی می رود

 

·         مرحله پنجم : انجام آزمایشات پزشکی و باز کردن حساب بانکی

 

·         مرحله ششم : پیگیری تائید یا موافقت ویزا

 

شرايط مالي:

متقاضياني كه موفق به اخذ مجوز از دولت مالزي شده اند باید مطابق با ضوابط مالي مشخص عمل كنند، يعني در ابتدا حساب بانكي ثابت به مدت 5 سال در يكي از بانكهاي مالزي بازكرده و يا در هنگام دريافت موافقت نامه مدركي مبني بر داشتن معاش معادل و یا بیشتر  از 10،000 رينگت (2650 دالر) در هرماه به وزارت مهاجرت مالزي ارائه دهند.

مدارك آزمایشات طبی :

 متقاضيان در هنگام سفر به مالزي بايد از سلامت كافي برخوردار باشند و براي تاييد انجام معاينات طبی و آزمايشات مورد نياز نيز الزامي است .افرادي كه مبتلا به بيماريهاي واگيردار نظير ايدز(HIV) و يا سل  باشند نمي توانند در اين برنامه عضو شوند.  در هنگام تائيد تقاضا، متقاضيان در صورت نداشتن بيمه طبی  بايد براي گرفتن يك بيمه طبی معتبر در مالزي اقدام كنند.

 بیمه و هزینه های طبی:

 همه متقاضیان بايد یک آزمایشات طبی در مالزی انجام دهند و همچنین باید دارای بیمه طبی باشند. البته افراد بالای 60 سال كه نمی توانند تحت این پوشش قرار گیرند، از این قانون مستثنی هستند. انجام این دو شرط می تواند بعد از توافق نامه مشروط صورت گیرد.

 تاييديه مالی:

 متقاضیان بايد مداركي را ارائه دهند كه نشان دهد آنها بدون نياز به كمك گرفتن از دولت مالزی و يا جستجو براي كار از درآمد کافی برای زندگی در مالزی برخوردارند.

 دولت مالزي اخيراً اعلام كرده متقاضيان عضويت در برنامهMM2H بايد دارای یک درآمد ماهیانه منظم معادل 10،000 رینگت(2650 دالر) باشند و قبل از عضويت دولت مالزي را از ميزان دقيق موجودی خود مطلع سازند. ميزان دقيق دارايي ها توسط نمایندگی که به متقاضی در زمینه برنامه هايMM2H  کمک خواهد کرد، تعیین می شود.

 افراد بالای 50 سال در صورت داشتن سرمايه ثابت بيش از 150،000 رینگت (39500 دالر) در يكي از بانكهاي مالزي مي توانند براي اين برنامه تقاضا كنند.

 متقاضیان دارای سن کمتر از 50 سال باید دارای سرمایه ثابت در حدود 300،000 رینگت(79000 دالر)  باشند.

 این سرمایه ثابت باید در یکی از بانکهای مالزی قرار مي گیرد و بعد از یک سال متقاضیان می توانند قسمتی از این سرمایه ثابت را برداشت کنند که این هزینه قابل پرداخت برای خرید یک خانه، تامین هزینه تحصیل فرزندان در مالزی، پرداخت هزینه های طبی می باشد. در ولی هر صورت باید در حدود 60000 رینگت (15800 دالر) در حساب باقی بماند.

 متقاضيان داراي سن كمتر از 50 سال:

 داراي سرمايه ثابت در حدود 300،000 رينگت(79000 دالر) در يكي از حسابهاي بانكي مالزي باشند.

 بعد از گذشت يك سال متقاضيان مي توانند مبلغ 240.000 رينگت (63000 دالر) را براي خريد خانه، هزينه بيمه و خدمات طبی  و يا تحصيل فرزندانشان از حساب بانكي خود خارج كنند.

 مبلغ 60.000 رينگت (15800 دالر) تا زماني كه متقاضي تحت اين برنامه در مالزي زندگي مي كند در حساب باقي خواهد ماند.

 متقاضيان داراي سن بيشتر از 50 سال:

 داراي سرمايه ثابت در حدود 150.000 رينگت(39500 دالر) در يك حساب بانكي مالزي باشند.

 بعد از گذشت يك سال متقاضيان مي توانند مبلغ 90.000 رينگت( 23700 دالر)را براي خريد خانه، هزينه بيمه و خدمات پزشكي و يا تحصيل فرزندانشان از حساب بانكي خود خارج كنند.

 مبلغ 60.000 رينگت (15800 دالر) تا زماني كه متقاضي تحت اين برنامه در مالزي زندگي مي كند در حساب باقي خواهد ماند.

 نكته قابل توجه اين است كه تا زمانيكه متقاضيان توافق نامه مشروط  (Conditional Approval) خود را دريافت نكرده اند نياز به باز كردن حساب بانكي براي سرمايه ثابت خود ندارند. بعد از دريافت اين نامه آنها جهت باز كردن حساب بانكي، انجام تست هاي طبی و گرفتن بيمه طبی در مالزي اقدام مي كنند.

 بعد از كامل كردن اين مراحل متقاضيان مي توانند ويزا خود را از اداره مهاجرت درPutrajaya دريافت كنند.

 توافق نامه مشروط:

در شرایط معمولی تمامی کسانی که فرم ضوابط را پر کرده اند باید نتیجه تائیدیه را بین 60 تا 90 روز بعد دریافت نمایند. در این تائیدیه متقاضیان توافق نامه مشروط را که تعیین کننده هزینه های ویزا و تمامی شرایط اقامت (شامل: مقدار سرمایه ثابت،  داشتن یک آزمایش طبی و تهیه بیمه طبی می باشد)  را دریافت می کنند.

 ویزا:

 مدت ويزا 10 ساله، چندگانه و قابل تمديد

 مالیات:

 فقط درآمدهايي كه در داخل مالزي كسب مي شود مشمول ماليات خواهد بود.

 سن متقاضي:

 استفاده از برنامه مالزي خانه دوم من هيچ محدوديت سني ندارد:

 يكي از ساختارهاي بسيار خوب برنامه مالزي خانه دوم اين است كه تمامي متقاضيان با هر سني مي توانند براي عضويت در اين برنامه اقدام نمايند.  متقاضيان مسن تر كه سن آنها بيشتر از 50 سال است از بودن در اين محيط به خاطر داشتن آب و هواي گرم و مطبوع، هزينه پايين زندگي،   وجود انواع مختلفي از گياهان و جانوران، اقتصاد پايدار، انواع مختلفي از غذاهاي  عالي لذت مي برند.  كشورهاي ديگر برنامه هاي طولاني مدت اقامت را ارائه مي كنند.  اما به طور كلي برنامه هاي آنها محدود به سن خاصي است به همين دليل برنامهMM2H در مالزي در سطح  بالاتري نسبت به بقيه برناهه ها در ديگر كشورها قرار مي گيرد.  مالزي حقيقتاً يك كشور چند فرهنگي است.  يك سفر به كوالالامپور اين فرصت را به شما مي دهد تا با مردمي از سرتاسر جهان ملاقات كنيد.  مالزي حقيقتاً مكان مناسبي براي مردم از سرتاسر جهان است، براي توسعه افكار و دانش آنها است.

 

نوت: گروه خدمات مشوردهی میمولاین به عنوان اولین مجمع افغانی الصل در مالزی افتخار پذیرای درخواست های هموطنان عزیز مان که خواهان گرفتن اقامت مالزی باشند میباشد. مشاورین میمولاین گروپ با تجربه چندین ساله تمامی مراحل اخذ اقامت را از شروع الی ختم را انجام داده و الی دریافت اقامت بصورت پیگیر متقاضیان خویش را از جریان پراسیس ویزای اقامتی شان اطمنان خاطر خواهد داد و گام به گام با آنها خواهد بود.

عزیزانیکه خواهان اخذ اقامه متذکره باشند یا بخواهند اطلاعات بیشتر کمائی نمایند میتوانند با استفاده ایمیل آدرس: info@memolinegroup.com  و یا با مراجعه به یکی از نمایندگی های مان با ما در تماس شوند.

 

سوالات متداول درباره برنامه MM2H  (مالزی خانه دوم من)

 

 1.برنامه MM2H (مالزی خانه دوم من) چیست؟

 

ج: برنامه Malaysia My Second Home  یا "مالزی خانه دوم من" که به اختصار به آن MM2H می گویند  طرحی است که دولت مالزی با ارائه ویزای بلند مدت (10 ساله) به علاقمندان این اجازه را می دهد که در مالزی زندگی کنند.

 

 

2. چه کسانی می توانند برای برنامه MM2H‌ درخواست دهند؟

 ج: همه افراد از هر ملیتی صرف نظر از نژاد، مذهب، جنسیت و سن می توانند پس از تایید دولت مالزی جهت عضویت در برنامه MM2H  اقدام کنند. علاوه بر این، متقاضیان اجازه دارند که همسر و فرزندان (فرزندان زیر 21 سال و مجرد) را نیز همراه خود به مالزی بیاورند.

 3. مجوز عضویت در برنامه MM2H توسط چه کسی صادر می شود؟

 ج: مجوز عضویت در برنامه MM2H توسط حوزه گردشگری و مهاجرت وزارت خارجه مالزی صادر می شود.

 4. آیا در زمان درخواست نیازی به حضور در مالزی می باشد؟

 ج:خیر شما تنها لازم است فرم درخواست به کمک گروه مشوردهی مان  تکمیل نموده و اخذ موافقت نامه دولت مالزی ٬ اخذ ویزا و ... از طرف شرکت انجام خواهد شد و متقاضی تنها برای اخذ آخرین مهر ویزای MM2H به مالزی خواهد رفت.

 5. آیا خرید خانه ای با ارزش بالا می تواند در تسریع روند این برنامه موثر باشد؟

 ج:بله اما از آنجا که یکی از امتیازات این برنامه استفاده از وامهای استثنایی با بهره بانکی کم ( حدود 6% در سال) است، توصیه می شود ابتدا برای اقامت و سپس برای خرید ملک اقدام نمایید.

 6. چه نوع از درآمدهای خارجی برای درخواست عضویت در برنامه MM2H قابل قبول می باشد؟

 ج: حقوق بازنشستگی، حقوق ثابت ماهیانه و یا اخذ اجاره ماهیانه از مستغلات شما که توسط بانک تایید شده باشد بعنوان درآمد خارجی محسوب شود.

 7. چه زمانی نیاز به ارائه سپرده ثابت وجود دارد؟

ج: پس از اخذ موافقتنامه اولیه اقامت اعضاء باید در یکی از بانک های مالزی سپرده ثابت (79000 دالر افراد زیر 50 سال و 39500 دالر افراد بالای 50 سال) گزارده شود.

 8. چه زمانی می توان سپرده ثابت را از بانک های مالزی خارج کرد؟

 ج: تا زمانی که تحت عنوان عضو MM2H در مالزی هستید حق خارج کردن سپرده خود از بانک را ندارید و یکسال پس از اقامت در مالزی می توان کل مبلغ به جر 60.000 رینگت معادل 15800 دالر را به منظور خرید مستغلات، پرداخت هزینه  تحصیل فرزندان یا درمان برداشت نمایید. آن مبلغی که در حساب شما باقی می ماند مجوز اقامت شما است و در زمانی که بخواهید به اقامت خود در مالزی خاتمه دهید می توانید آن را به طور کامل برداشت نمایید.

 9. آیا می توان سرمایه را برای مدتی از بانک خارج کرد و بعد از چند ماه دوباره برگرداند؟

 ج: خیر هیچ کدام از اعضاء اجازه این کار را ندارند مگر برای کاری واقعاً ضروری که مجوز آن را از وزارت گردشگری مالزی گرفته باشند.

 10. آیا امکان کار کردن در مالزی تحت این ویزا وجود دارد؟

 ج: بر طبق قانون جدید دولت مالزی به شرکت کننده های 50 سال به بالا که دارای مهارت و یا تخصص هستند، در یکی از بخش های دولتی که به آن نیاز دارند مشروط به اینکه کمتر از 20 ساعت در هفته باشد مجوز کار داده می شود.

 کلاً برنامه خانه دوم برای جذب کار آفرینان طراحی شده نه افراد جویای کار، یعنی دولت مالزی شرایط مطلوبی را برای ایجاد کارو کسب برای اعضاء MM2H‌ فراهم می آورد ٬ اعضاء میتوانید از بانکهای خصوصی وامهای گوناگون با بهره های مناسب دریافت و در بخش ها مختلف سرمایه گذاری کنند.

 11. آیا به همسر و فرزندان هم این اقامت تعلق می گیرد؟

 ج:بله  به همسر و فرزندان مجرد و زیر 21 سال شما این اقامت تعلق میگیرد.

 12. آیا اعضا می توانند برای ثبت نام فرزندان خود در مدارس بین المللی مالزی اقدام نمایند؟

 ج: بله، اما در بدو ورود و در هنگام اخذ مجوز باید سن آنها زیر 21 سال و مجرد بوده و در همان موقع در خواست ویزای تحصیلی نمایند.

 13. آیا بچه هایی که دوره آمادگی پیش از دبستان را می گذرانند نیز نیاز به وبزای تحصیلی دارند؟

 ج: خیر بچه های زیر 7 سال نیازی به اخذ ویزای تحصیل ندارند و تنها اخذ ویزای همراه برای آنها کافی است.

 14. آیا فرزندان بالای 21 سال که به قصد تحصیل به مالزی می روند٬ نیازی به سپرده دارند ؟

 ج: خیر ضرورتی به این کار نیست تنها کافی است از یکی از موسسات یا دانشگاه های مالزی پذیرش گرفته و با ویزای تحصیلی به مالزی بیایند.

 15. فرزندانی که به هنگام اقدام جهت اخذ پذیرش کمتر از 21سال دارند و پس از 21 سالگی می توانند در مالزی بمانند ؟

 ج: بلی، اعتبار ویزا به قوت خود باقی است.

 16. فرزندانی که پس از اخذ اقامت والدین درمالزی متولد می شوند آیا شامل قوانین اقامت می شوند؟

 ج : بله  فرزندان تابع مقررات حاکم بر پدرو مادر بوده و مقیم محسوب می شوند.

 17.آیا متقاضیان عضویت در این برنامه می توانند در مالزی املاک و یا مستغلات داشته باشند؟

 ج: همه متقاضیان این برنامه می توانند در مالزی ملک خریداری نمایند.  اما ارزش هر ملک نباید کمتر از 250.000 رینگیت( 65800 دالر باشد.

 18. در صورتی که شخص مهاجر در مالزی فوت کند ٬ داراییهای شخص متوفی چه می شود ؟ و تکلیف وراث چیست؟

 ج: در صورتیکه متوفی وصیت نامه ای داشته باشد که وارث اموال او مشخص شده باشد، هیچ منعی وجود ندارد، و در غیر اینصورت نزدیکترین خویشاوند شخص متوفی باید طی درخواستی از دولت مالزی بخواهد تا اموال متوفی را به وارثین انتقال دهد.

لازم به ذکر است هیچگونه مالیات بر ارثی برای سرمایه گذاران خارجی وجود ندارد.

 19. آیا برای خرید ملک نیازی به اخذ مجوز از کمیته سرمایه گذاری خارجی(FIC) می باشد؟

 ج:خیر، سرمایه گذاران خارجی تحت پوشش برنامه MM2H نیازی به اخذ مجوز از (FIC) ندارند، اما باید طی نامه ای رسمی عضویت آنها توسط مسئولین ایالتی مربوطه٬ به کمیته سرمایه گذاری خارجی اعلام گردد.

 20. در زمان فروش خانه مالیات بر سود تعلق می گیرد ؟

 ج: خیر مالیات ارزش افزوده ملک در سال 2007 لغو شد.

 21. آیا می توان برای خرید مسکن تقاضای وام نمود؟

 ج: بله، کسانی که تحت پوشش ویزای MM2H  می باشند می توانند تا 70 درصد قیمت خانه را وام دریافت کنند و این وام بهره ای حدود 6% در سال دارد.

 22. آیا دولت مالزی مزایای خاصی برای خرید موتر در اختیار متقاضیان قرار می دهد؟

 اعضاء MM2H می توانند خودروموتر بدون مالیات خریداری کنند و یا موتر شخصی خود را که قبل از اقدام به عضویت در برنامه MM2H در کشور خود استفاده می کرده اند را وارد کنند (در مالزی خودروهای وارداتی دست دوم مشمول مالیات فروش و عوارض گمرکی در بدو ورود هستند اما اعضای  MM2Hاز این قانون مستثنی می باشند.

 23. آیا می توان موتر وارداتی معاف از مالیات را در مالزی به فروش رساند؟

 ج: بله٬ موتر وارداتی را پس از پرداخت مالیات و عوارض معمول می توان به غیر واگذار کرد البته خاطر نشان می گردد٬ پرداخت مالیات باید قبل از درخواست فروش و اخذ مجوز باشد.

 24. درخواست فروش موتر چه مدت به طول می انجامد؟

 ج: مدت زمانی حدود 60 الی 90 روز جهت اخذ مجوزهای لازم پیش بینی می شود.

 25. آیا می توان برای خرید موتر از موسسات مالی محلی درخواست وام نمود؟

 ج: در صورت تایید بانک مربوطه هیچ مانعی در کار وجود ندارد اما تصمیم نهایی منحصراً در اختیار خود بانک می باشد.

 26. اعضاء برنامه MM2H مشمول چه مالیات هایی می شوند؟

 ج: مالیات بر درآمد تنها به کسانی تعلق می گیرد که از سرمایه گذاری در شرکتهای داخلی مالزی و یا بازار سهام مالزی درآمد کسب می کنند و درآمدهای خارج از مالزی مشمول مالیات نیست.

 27. آیا درآمد هایی که از خارج از کشور تامین می شود نیز مشمول مالیات است؟

 ج: بر اساس وضع قوانین مالیاتی جدید دولت مالزی کلیه درآمدهای حاصله خارج از کشور مالزی را معاف از مالیات اعلام کرد.

 28. آیا با داشتن جواز رانندگی  نیازی به گرفتن جواز رانندگی مالزی داریم؟ یا مجوز خاصی باید تهیه شود؟

 ج: مالزی جواز رانندگی بین المللی را به رسمیت شناخته و نیاز به اخذ جواز رانندگی مالزی و یا تاییدیه ندارید و در زمان اعتبار جواز رانندگی  بین المللی خود اجازه رانندگی دارید.

 29. آیا با عضویت در برنامه MM2H اجازه آوردن خدمتکار به مالزی را داریم؟

 ج: دولت مالزی به اعضاء MM2H این اجازه را می دهد خدمتکاری مونث از کشور خودشان به همراه بیاورند و این خدمتکار نباید هیچ نسبت خانوادگی با شما داشته باشد و سن خدمتکار بین 25 تا 40 سال باشد.

 30. اگر بخواهیم در مالزی مستخدم داشته باشیم چگونه باید تقاضا کنیم؟

 ج: پس از عضویت در این برنامه و اقامت در مالزی می توانید به بخش مستخدمین خارجی در اداره اتباع خارجی رفته و تقاضا خود را به صورت کتبی اعلام نموده و 2 یا 3 ماه طول می کشد تا مراحل قانونی آن طی شود .

 31.به اعضاء MM2H در مالزی چه نوع بیمه ای تعلق می گیرد؟

 ج: تمام اعضاء خانواده شما می توانند از بیمه خدمات صحی یا شفاخانه ای استفاده کرده که این بیمه ها 100% هزینه درمان را در سقف تعیین شده تقبل میکنند .

 32. آیا ویزای 10 ساله MM2H قابلیت تمدید دارد ؟ شرایط تمدید اقامت چیست؟

 ج: بله،  دولت مالزی در ابتدا یک ویزا با اعتبار 10 ساله ارائه می دهد و پس از پایان این 10 سال روند تمدید با ارائه اظهار نامه بانکی حساب سپرده ثابت و آخرین فیش معاش به انضمام بیمه صحی حاصل میشود.

 حتماً به خاطر داشته باشید سه ماه قبل از پایان اعتبار ویزای MM2H نسبت به تمدید آن اقدام فرمائید.

 33. اقامت من 5 سال بیشتر اعتبار ندارد آیا اقامت 10 ساله امکان پذیر است؟

 ج: بنا به تصویب قانون جدید توسط دولت مالزی ویزای اقامت افرادی که اعتبار ویزای آنها در ابتدا 5 سال بوده مشروط به اینکه پاسپورتشان اعتبار داشته باشد به 10 سال افزایش می یابد.

 34. عضویت در برنامه MM2H‌ برای افغانهای که مقیم سایر کشور ها هستند نیز امکان پدیر است؟

 ج: تقریباً از هر ملیتی (حتی افرادی که با یک مالایی ازدواج کرده باشند) می توانند دراین برنامه ثبت نام کنند.

 35. چرا مالزی برای گذراندت دوران بازنشستگی مناسب است؟

 ج: مالزی کشوری است دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیبا ، هزینه زندگی و خدمات صحی پایین و استانداردهای بالای زندگی ،بنابراین  مکانی ایده آل برای بازنشستگان فراهم می آورد که با صرف هزینه ای پایین بتوانند خدمتکار تمام وقت، باغبان و آشپز برای خود داشته باشند و از دوران بازنشستگی آرام خود لذت ببرند.

 MM2H DARI.jpg